Plebiscyt „Brudna Miotła II” – znamy zwycięskie miejsca!

Mieszkańcy niezadowoleni z czystości w Łodzi wybrali w plebiscycie ,,Brudna Miotła” antyikony miasta, najbardziej brudne i zapomniane przez urząd miejsca. Niechlubnym liderem została ulica Milionowa, która wygrała w dwóch kategoriach.

Stowarzyszenie „Łódź Cała Naprzód!” rozstrzygnęło drugą edycję plebiscytu “Brudna Miotła”. Pomysł zrodził się jako odpowiedź na coraz częściej zgłaszane problemy z czystością w Łodzi. W pierwszym etapie mieszkańcy Łodzi mogli zgłaszać swoich kłopotliwych faworytów. Następnie odbyło się głosowanie, w którym wzięło udział kilkuset mieszkańców Łodzi. Wielu z nich dodatkowo komentowało przesłane przez inne osoby zdjęcia, wyrażając rozczarowanie stanem niektórych miejsc w naszym mieście.

—To był najsmutniejszy plebiscyt, w jakim brałam udział… wybór był bardzo trudny i pozostawił mnie w smutku — skomentowała w formularzu plebiscytowym jedna z łodzianek. Głosy można było oddawać w ramach 6 kategorii. 

  • W kategorii „Najbardziej dziurawa droga” zwyciężyła ulica Jadwigi na Stokach, natomiast wyróżnienie przypadło ulicy Telefonicznej.
  • Z kolei „Najbardziej zaniedbana nowa inwestycja” to w tym roku ulica Jaracza. Wyróżnienie otrzymuje przebicie kwartału Zachodnia/Gdańska/Legionów.
  • Za „Najbrudniejszą ulicę” w mieście internauci uznali ulicę Milionową, a wyróżnienie w tej kategorii zdobyła ul. Organizacji WiN.
  • Tytuł „Najbardziej krzywego chodnika” w mieście przypadł również ulicy Milionowej, a wyróżnienie otrzymała ul. Tymienieckiego.
  • Najbardziej zaniedbanym terenem zielonym” zostało dzikie wysypisko przy ul. Astronautów. Wyróżnienie w tej kategorii przypadło zieleni przy ulicy Zachodniej.
  • Największy wstyd”, czyli nagrodę za całokształt otrzymał Rynek Kobro, a wyróżnienie po raz kolejny ulica Tymienieckiego.

Plebiscyt komentuje jedna z inicjatorek akcji z ŁCN, Martyna Urbańczyk: Odzew społeczny na Brudną Miotłę daje słodko-gorzki posmak. Z jednej strony cieszy duże zainteresowanie tematem, z drugiej martwi fatalny stan utrzymania miasta.  

Organizatorzy zwracają uwagę, że chociaż część zaniedbań wynika ze złych nawyków niektórych mieszkańców, to kolejna edycja plebiscytu Brudna Miotła dobitnie pokazuje, że problem z czystością w Łodzi ma charakter przede wszystkim systemowy.

Źle się prezentują nie tylko miejsca wołające od lat o interwencję, ale, niestety, coraz częściej są to także przestrzenie niedawno oddane przez Miasto. Wypadające kostki, zalegający piach, zapuszczona zieleń stają się nieodłącznym elementem niedawnych wizytówek Łodzi dodaje Piotr Salata-Kochanowski z ŁCN.  

Szczegółowe wyniki procentowe w poszczególnych kategoriach:

Najbardziej dziurawa droga

ul. Jadwigi – 36%
ul. Telefoniczna – 33%
dziura na skrzyżowaniu Wodna/Miedziana – 25%

Najbardziej zaniedbana inwestycja

ulica Jaracza – 47%
przebicie kwartałowe – 36%
ulica Moniuszki – 19%

Najbrudniejsza ulica w mieście

ulica Milionowa – 48%
ulica Organizacji WiN – 30%
ul. Świętej Teresy – 20%

Najgorszy chodnik w mieście

ul. Milionowa – 52%
ul. Tymienieckiego – 39%
ul. Franciszkańska – 28%

Zaniedbany teren zieleni/wysypisko

wysypisko na Astronautów – 46%
Zieleń przy Zachodniej – 32%
dzikie wysypisko na Wólczańskiej – 31%

Największy wstyd

rynek Kobro – 58%
ul. Tymienieckiego – 28%
ul. Milionowa – 27%