Plebiscyt Brudna Miotła po raz drugi

Stowarzyszenie Łódź Cała Naprzód! ogłasza drugą edycję plebiscytu Brudna Miotła i zaprasza do udziału wszystkich mieszkańców miasta. Zgłoszone miejsca zostaną poddane głosowaniu w internetowej sondzie, a zwycięscy trafią na tegoroczną listę laureatów w kilku kategoriach. 

Plebiscyt Brudna Miotła to szansa dla mieszkańców Łodzi, aby pokazać, gdzie należy poprawić czystość i jakość miasta — nie tylko w kwestii dzikich wysypisk, ale i innych aspektów, takich jak chodniki czy zaniedbane, nowooddane inwestycje. Plebiscyt ma na celu wyróżnienie najbardziej zaniedbanych miejsc w Łodzi i zachęcenie władz do podjęcia systematycznych i regularnych działań w celu poprawy estetyki miasta i komfortu poruszania się po nim — także wizualnego.

— Zbyt wiele razy słyszałem już od znajomych i rodziny, że jedyne, z czym kojarzy im się Łódź to brud i dziury w drogach. Brudna Miotła będzie potrzebna, dotąd aż władze miasta zrozumieją, że jednorazowe akcje sprzątania nie rozwiążą problemu wieloletnich zaniedbań — mówi Daniel Podmanicki z ŁCN. 

Według społeczników z Łódź Cała Naprzód!, brak odpowiedniej i regularnej dbałości o czystość miasta prowadzi nie tylko do brzydkiego wyglądu ulic i miejsc publicznych, ale też negatywnie wpływa na zdrowie psychiczne mieszkańców, wizerunek miasta i jego atrakcyjność dla turystów i inwestorów.

— Zachęcamy wszystkich do udziału w plebiscycie i zgłaszania, a potem głosowania na najbardziej zaniedbane miejsca w Łodzi. Wyniki plebiscytu, wraz z pamiątkowymi statuetkami, zostaną przekazane Urzędowi Miasta podczas uroczystej gali, aby pomóc w identyfikacji miejsc do naprawy i podjęciu działań w celu poprawy czystości miasta — mówi Kosma Nykiel, przewodniczący Stowarzyszenia. 

— Jednorazowe akcje, takie jak Galante Sprzątanie, jakkolwiek pozytywne i chwalebne, medialnie rozmywają problem, odwracają uwagę od odpowiedzialności Miasta za utrzymanie czystości — mówi Małgorzata Czubak. 

Tak jak w ubiegłym roku, zdjęcia można zgłaszać w kilku kategoriach:

  1. Najbardziej dziurawa ulica
  2. Najbardziej zaniedbana nowa inwestycja.
  3. Najbrudniejsza ulica w mieście.
  4. Najbardziej krzywy chodnik w mieście.
  5. Najbardziej zaniedbany teren zielony.
  6. Największy wstyd — nagroda za całokształt.

— Brudna Miotła, podobnie jak kiedyś Czarne Kropy, mają wskazywać miejsca, o których władze miasta nie pamiętają na co dzień, ale które widzą mieszkańcy. — dodaje Martyna Urbańczyk, aktywistka ŁCN.

Kandydatury wraz z dokumentacją fotograficzną można przesyłać w wiadomości prywatnej na fanpage Łódź Cała Naprzód na Facebooku lub na adres e-mail brudnamiotla@lodzcalanaprzod.pl do 3 kwietnia br. ze wskazaniem kategorii, do której zgłaszane jest miejsce.